среда, 27 декабря 2017 г.

В Україні з'явились національні рекомендації щодо здорового харчування для громадськості

13 грудня на офіційній презентації національних
рекомендацій щодо здорового харчування для громадськості провідні дієтологи країни визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити до щоденного раціону українця. В рамках заходу експерти оприлюднили перелік необхідних організму продуктів та рекомендований розмір порцій, розроблених на основі найкращих практик провідних країн світу та офіційно схвалених МОЗ України та Центром громадського здоров’я МОЗ України. Перша в історії України тарілка здорового харчування стала основою для національної інформаційної платформи «ПроЗдорове», покликаної наблизити кожного українця до здорового та збалансованого раціону.

«Харчування – один з ключових факторів попередження низки хронічних захворювань. В той же час, це і фактор ризику, бо завжди залишається свідомим вибором кожної окремої людини. Поява офіційно обґрунтованих рекомендацій зробить цей вибір простішим», - зазначив автор рекомендацій, Президент Асоціації дієтологів України, директор Державного Підприємства «Державний науково-дослідний центр з проблем гігієни харчування МОЗ України», кандидат медичних наук і доцент Олег Швець. Основним завданням при написанні рекомендацій, яке ставив перед собою експерт, було створити їх максимально зрозумілими та реальними для застосування у повсякденному житті кожної української родини. Тому до складу рекомендованих продуктів увійшли сезонні овочі та фрукти, звичні та доступні молочні та кисломолочні продукти, різні види риби та м’яса. За структурою – це сім рекомендацій щодо здорового харчування, які допоможуть скласти власний збалансований раціон із корисних харчових продуктів і напоїв.
Такий підхід допоможе з часом перейти від лікування хвороб до їх профілактики, що повністю відповідає політиці, яку наразі декларує і впроваджує Міністерство охорони здоров’я України. «Відповідальна роль держави – впровадження реформ охорони здоров’я, покликаних змінити ставлення українців до свого здоров’я та харчування зокрема. Однією з найпоширеніших світових практик, яка дозволяє досягти цієї мети, є поширення і популяризація харчової культури на національному рівні. Сьогодні Україна теж стала на цей шлях. Це тільки перший крок, і те, наскільки він буде успішним, чи працюватиме він на побутовому рівні, залежить від кожного з нас», – відмітила в ході заходу Наталія Півень, начальник Управління громадського здоров’я МОЗ України.
Затверджені раніше офіційні рекомендації щодо основних принципів та засад харчування існують для лікарів сімейної практики та недоступні для широкої громадськості. Тому люди дізнаються про них вже на етапі звернення до лікаря, стаючи пацієнтами. Але ж запобігти хворобі набагато легше, безпечніше і дешевше, ніж лікувати її. Тому платформа «ПроЗдорове» створена саме для того, щоб усі важливі поради про їжу стали доступними для українців і зібралися в зрозумілу картину. Експерти вірять, що запланована в рамках програми інформаційна кампанія сприятиме поширенню принципів здорового харчування серед дорослих та маленьких українців і позитивно відзначиться на суспільстві загалом.
«Раціональне харчування є визначальною умовою формування здоров’я та високої працездатності й активності протягом усього життя. Але, на жаль, статистика свідчить, що українці нехтують принципами здорового харчування, що суттєво знижує якість життя і, врешті, несе загрозу їх здоров’ю. Сьогодні близько половини населення країни мають надлишкову вагу або ожиріння. Проект «ПроЗдорове» покликаний подолати старі стереотипи і довести, що здорове харчування може бути смачним, доступним і корисним», – підкреслив заступник гендиректора з нагляду за неінфекційними хворобами Центру громадського здоров’я МОЗ України Владислав Збанацький.
“ПроЗдорове” – це масштабна загальнонаціональна платформа, що містить інформацію про прості кроки, які допоможуть покращити здоров’я кожного українця. Розроблені в рамках програми Рекомендації зі здорового харчування для громадськості схвалені МОЗ України та Центром громадського здоров’я МОЗ України. Спираючись на практики провідних країн світу, експерти зробили їх зрозумілими та доступними для застосування у повсякденному житті громадян. Яким має бути збалансований щоденний раціон, що входить до переліку необхідних організму продуктів, як розраховувати розмір порцій, які страви можна вважати здоровими, - про це та багато іншого на www.prozdorove.com.ua.

ПРОСТІ КРОКИ ДО ЗДОРОВОГО РАЦІОНУ


ГРАФІК ХАРЧУВАННЯ у кожного свій, але ніколи не пропускайте сніданок, намагайтесь снідати протягом першої години після підйому та вечеряйте не менше ніж за 3 години до сну. Робіть 1-2 корисні перекуси до та після обіду.
НЕ ПОСПІШАЙТЕ, витрачайте на трапезу 20-30 хв, на перекус - не менше 10 хв.
НЕ ВІДВОЛІКАЙТЕСЬ ПІД ЧАС ЇЖІ на телевізор, комп'ютер чи книгу, інакше можете не помітити, як з'їсте забагато некорисної їжі.
НЕ ПЛУТАЙТЕ ЕМОЦІЇ З ГОЛОДОМ Якщо дуже хочеться солодощів, дозвольте собі маленьку порцію А краще з’їжте фруктів або випийте води.
ПИЙТЕ ЗВИЧАЙНУ ВОДУ без смаку та домішок, орієнтуючись на відчуття спраги. Каву та чай краще вживати не під час їжі.
ПИЙТЕ НЕ БІЛЬШЕ 200 МЛ (1 СКЛЯНКИ) ФРУКТОВОГО СОКУ НА ДЕНЬ адже він містить велику кількість простих вуглеводів Свіжі овочі та фрукти корисніші, ніж сік, який містить набагато менше харчових волокон Якщо немає можливості їсти багато свіжих овочів та фруктів, замініть їх мороженими, сушеними або консервованими. Лише слідкуйте, щоб в останніх не було забагато цукру або солі.
ЇЖТЕ НЕ БІЛЬШЕ 50 Г ЦУКРУ (10 чайних ложок) на день. Але прагніть до зменшення цієї порції ще вдвічі - до 25 г. Пам'ятайте, що цукор є не лише в солодощах, а й у напоях, продуктах харчування
Споживайте МЕНШЕ ОБРОБЛЕНИХ ПРОДУКТІВ, в яких забагато солі та жиру готових соусів, консервів, копченого, ковбас, паштетів, їжі швидкого приготування.
Коли готуєте вдома, кладіть у страви МЕНШЕ СОЛІ, ЦУКРУ ТА ЖИРНИХ ПРОДУКТІВ Так, навіть соус можна зробити здоровішим, замінивши у ньому сіль на спеції.
ПЕРЕХОДЬТЕ НА ЙОДОВАНУ СІЛЬ. Споживання солі за добу не має перевищувати 5 г (1 чайна ложка). Якщо на етикетці сіль на початку списку — її в продукті забагато.
ВІДМОВТЕСЬ ВІД ШКІДЛИВИХ ТРАНСЖИРІВ, які на етикетці позначають як «частково гідрогенізовані жири» або «кулінарний» чи «кондитерський» жир Вони є у цукерках, тістечках, печиві та тортах
Замість сала та вершкового масла ВИКОРИСТОВУЙТЕ КОРИСНІ РОСЛИННІ ОЛІЇ
соняшникову, кукурудзяну, лляну, оливкову.
ОБИРАЙТЕ ЦІЛЬНОЗЕРНОВІ хліб та хлібці, макарони — з твердих сортів пшениці, а рис - нешліфований
НЕ РОЗМОРОЖУЙТЕ ПРОДУКТИ ПРИ КІМНАТНІЙ ТЕМПЕРАТУРІ, краще перекласти їх на полицю холодильника (4°С). Приготовані страви не тримайте без холодильника більше 2-х годин.
ДОВОДЬТЕ СУПИ ДО КИПІННЯ, добре підігрівайте раніше приготовану їжу.
ВЕДІТЬ АКТИВНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ, приділяйте спорту не менше ЗО хв на день. Це може бути як тренування в залі, так і спортивна гра, велосипед чи прогулянка — те, що вам подобається та під силу.
Основні факти
Проблематика
  • Фактичне харчування населення ірраціональне, дисбалансоване, вітаміно-дефіцитне. Денний раціон українців складається переважно з висококалорійних продуктів з низькою поживною цінністю.
  • Українці споживають 12-15 грамів солі, замість рекомендованих 5. Ще гірша ситуація з цукром – його українці споживаючи майже вдвічі більше, ніж належить за нормами ВООЗ - в середньому за рік з’їдають 32,4 кг цукру (по 2,7 кг на місяць), а середня цифра серед європейських країн – 26 кг цукру на рік. Українці також перевищують норму споживання олії та рослинних жирів - понад 18 кг за рік. А найменше вживають риби та морепродуктів – всього 14,4 кг за рік.
  • Очікувана тривалість життя в середньому в Україні майже на 10 років нижча, ніж в економічно розвинених країнах Європи.
  • Експерти ВООЗ визначають погане харчування та нестачу фізичної активності головними глобальними ризиками для здоров’я. Кожна третя дитина у світі захворює на діабет саме через сучасні тенденції в харчуванні. А ожиріння (після паління) є найпоширенішим у світі фактором виникнення та розвитку соціально-небезпечних хвороб.  
  • За даними дослідження Глобального тягаря хвороб, поширеність проблем надлишкової ваги та ожиріння серед українців досягає  50% ще до 35-річного віку, а в подальшому тільки збільшується, сягаючи в окремих вікових категоріях 77%.  
  • Експерти ВООЗ наголошують, що найбільший вплив на смертність від основних неінфекційних хвороб у Європейському регіоні мають 7 факторів ризику, чотири з яких безпосередньо пов'язані з харчуванням населення (гіперхолестеринемія, надлишкова маса тіла, зловживання алкоголем, недостатнє споживання фруктів і овочів). Усі ці фактори ризику надзвичайно актуальні і для населення України.
  • Сьогодні статистика хворих на діабет в Україні – 1 млн 200 тис. пацієнтів, хоча реальний показник може становити в 2,-2,5 рази вище через недіагностовані випадки.

Тарілка здорового харчування
  • Основною задачею при написанні рекомендацій було створення їх зрозумілими та реальними для застосування у повсякденному житті. В той же час наведені поради є обґрунтованими досконалими науковими дослідженнями.
  • За структурою це сім рекомендацій щодо здорового харчування дорослих, які допоможуть скласти власний збалансований раціон із корисних харчових продуктів і напоїв.

Рецепти страв Євгена Клопотенко можна завантажити за посиланням https://we.tl/35SziXK1bl
Сайт платформи «ПроЗдорове» знаходиться за посиланням https://www.prozdorove.com.ua/

Комментариев нет:

Отправить комментарий